Πρώτη Πανελλήνια θέση του Γυμνασίου Καρουσάδων στο Διαγωνισμό CEO 2013

Κατά το σχολικό έτος 2012-2013, οι μαθητές του τμήματος της γαλλικής γλώσσας της Β? Τάξης του σχολείου μας  και η καθηγήτριά τους έλαβαν μέρος στο Διαγωνισμό CEO Κάντε ένα βίντεο κλιπ (Faites un clip) 2013, ο οποίος διεξάγεται από το Διεθνή Σύλλογο Καθηγητών Γαλλικής και την Επιτροπή Δυτικής Ευρώπης (FIPF et CEO). Το θέμα του Διαγωνισμού αυτή τη χρονιά ήταν «De l?eau, s?il vous plait !» (Νερό, παρακαλώ!), δεδομένου ότι το 2013 είναι η χρονιά για διεθνή συνεργασία στην αειφόρο διαχείριση του νερού.

Μέσα στα πλαίσια του Διαγωνισμού, η ομάδα αυτή δημιούργησε ένα βίντεο κλιπ με τίτλο «L?eau, c?est la vie» (Το νερό είναι η ζωή). Η δημιουργικότητα, η επιμονή, ο επαγγελματισμός και το μεράκι που είχαν για το συγκεκριμένο project οδήγησε σε μία αξιόλογη παραγωγή κατακτώντας την πρώτη θέση σε Εθνικό Επίπεδο. Ο Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής Ελλάδας τους απέστειλε τιμητικά τις σχετικές βεβαιώσεις και δώρα.

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τη σημαντική αυτή διάκριση στους μαθητές Αναστασία Γουδέλη, Αναστάσιος Καλογερόπουλος, Ειρήνη Κλαδά, Μαριάννα Κουλούρη, Αντωνία Περούλη, Λορεντάνα Πρέτσι, καθώς και στην καθηγήτριά τους των Γαλλικών Αθηνά Κεχρή. Επίσης, ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθειά τους τον κ. Σπύρο Γραμματικό (καθ. Μουσικής), την κα Αγγελική Παπαναστασίου (καθ. Θεολογίας), την κα Μαρία Αθανασιάδου (καθ. Πληροφορικής) και τον κ. Ανδρέα Καλογερά (Υπεύθυνο σχολικών δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας).

Το βίντεο κλιπ του σχολείου μας θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα σε Ευρωπαϊκό επίπεδο. Ευχόμαστε καλή επιτυχία!

L?eau, c?est la vie - Το νερό είναι η ζωή

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 01 Ιούλιος 2013 23:45